Inflacja, kryzys cukrowy oraz zakupowa panika – co warto wiedzieć?

Cukier znajduje się w prawie wszystkich produktach, które jemy na co dzień. Wielu Polaków herbaty bądź kawy bez posłodzenia cukrem sobie nie wyobraża. Brak dostępności tego słodkiego produktu zaczął martwić społeczeństwo. W mediach społecznościowych wrze od wpisów konsumentów – brakuje cukru na sklepowych półkach. Czy to któraś z kolei panika wywołana przez konsumentów?

Według ekonomistów braki cukru to konsekwencja wzmożonych zakupów. Jest to łudząco podobna sytuacja do tej, która była odnotowana na początku pandemii COVID-19 i wykupowanie papieru toaletowego przez konsumentów. Kolejna podobna fala była w lutym tego roku, gdy na stacji paliw ustawiały się sznury aut, aby zatankować paliwo w obawie przed wojną na Ukrainie. Więcej artykułów o inwazji Rosji na Ukrainę znajdziesz w serwisie https://www.majdan.pl/.

Inflacja a kryzys cukrowy opanował Polskę

Tak naprawdę cukru nie zabrakło i nie zanosi się na jego brak. To internauci wywołują panikę m.in. w mediach społecznościowych zamieszczając wpisy o pustych półkach z cukrem, wprowadzonych limitach czy też wysokich cenach. Według danych zawartych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w perspektywie roku – cukier podrożał z 2,77 zł do 3,92 zł. Przy czym cena prawie 5 złotych za cukier już nikogo nie dziwi. Producenci zapewniają o braku powodu do paniki ze względu na fakt, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, a jego produkcja z roku na rok jest coraz wyższa.

Inflacja, czyli dlaczego półki sklepowe świecą pustkami?

Głównym naznaczonym już wyżej powodem jest panika wywołana w mediach społecznościowych, którą nakręcają sami konsumenci. Przez to też cukier jest hurtowo wykupowany, a producenci nie są w stanie pokryć tak wysokiego zapotrzebowania dostawami. System logistyczny nie jest w stanie obsłużyć takiego popytu na cukier. Wpływ na taką sytuację ma również szybko rosnąca cena, nie tylko przez inflację, ale także przez producentów, którzy widząc chaos na rynku podwyższają ceny cukru, aby odnieść większy zysk. Ponadto wyższa cena wynika z nadchodzącego kryzysu energetycznego, wysokich kosztów ropy naftowej, nawozów itd. Produkcja buraków cukrowych, z których wytwarzany jest cukier w Polsce gwałtownie spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Aktualnie cena cukru jaką można zaobserwować jest wyższa o 40% w porównaniu do roku ubiegłego.

Reglamentacja cukru i dalsza prognoza

Ciężko powiedzieć jaka przyszłość czeka cukier. Jeśli sytuacja się nie uspokoi możemy spodziewać się, że ceny cukru wzrosną nawet do 7-8 złotych. Sklepy typu biedronka, lidl czy kaufland wprowadziły limity na kupno cukru, aby zahamować panikę i sprzedaż.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nawołuje o zachowaniu zdrowego rozsądku przy zakupach, bowiem przy takiej sytuacji następne w kolejce mogą być inne produkty spożywcze typu makaron lub sól. Przy braku opanowania sytuacji na rynku może czekać Polskę kolejny kryzys.